Spojte se sousedy a ušetřete za energie

V České republice se elektronické aukce energií rozjíždí jen velmi pomalu. Pozitivním příkladem může být například městečko Říčany. V zahraničí je však společné nakupování energií běžným a velmi rozšířeným jevem.

Jak to funguje?

Princip je jednoduchý. Jistě sami víte z vlastní zkušenosti, že vaše vyjednávací pozice vůči energetickým společnostem je velmi obtížná. Vlastně přesně řečeno nulová. Je nemyslitelné, aby si jednotlivec u energetické společnosti vymohl lepší podmínky. Ovšem pokud se vás spojí dohromady více, už jste v mnohem lepší vyjednávací pozici. Můžete se domluvit se sousedy z ulice, ale i s úplně neznámými lidmi na druhém konci města, případně na druhém konci republiky. Omezeni jste pouze schopností se domluvit s jinou domácností.

Pak už stačí zvolit svého zástupce, který bude komunikovat s energetickými společnostmi a můžete se pustit do vyjednávání. Samozřejmě platí, že čím více odběratelů energií se do akce zapojí, tím poroste vaše možná úspora. Domácnosti se tak vlastně dostanou do pozice firem. Možné tak je ušetřit i pětinu nákladů. Jako nejefektivnější způsob výběru se pak osvědčila elektronická aukce. S organizací vám může pomoci například vaše radnice.

Tento způsob však není výhodný pouze pro domácnosti. Využít ho mohou i podnikatelé. I zde platí, že čím větší případná útrata za energie, tím nižší cenu se podaří vyjednat. Podnikáte-li, zkuste se domluvit s dalšími podnikatelskými subjekty.

Pokud se vám však nepodaří sehnat další subjekty, nepropadejte panice. Využít k nákupu energií totiž můžete i burzu. Na Komoditní burze Profit může energie nakupovat i jednotlivá domácnost.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>