Jak šetřit energii při osvětlení interiéru

Dnešní doba je neúprosná a velmi razantně tlačí na úsporu energie. Nejen kvůli úspoře finančních prostředků, ale zejména kvůli ochraně životního prostředí. Nikdy tedy neuškodí si zopakovat pár zásad, jak ušetřit při běžném provozu domácnosti. Dneska se podíváme na úsporu energie při osvětlení ve vnitřních prostorech.

Tzv. klasické žárovky už dnes nekoupíte, ale nemůžete si myslet, že je nyní každá žárovka, která je v obchodě k dostání úsporná. To v žádném případě neplatí. V podstatě dnes můžete vybírat z úsporných žárovek, halogenových žárovek nebo LED žárovek, případně kompaktních zářivek.

Pokud se vám stýská po klasických žárovkách, pak rozhodně sáhněte po halogenových náhradách. Jejich světlo je totiž nejpodobnější světlu, které vyzařovali dnes již neprodejné tzv. klasické žárovky. Jejich hlavní výhodou je poměrně nízká cena. Takovou žárovku lze pořídit od 40 korun. Oproti klasické žárovce ušetří 30 % energie.

Rovněž kompaktní zářivku lze považovat za plnohodnotnou náhradu tzv. klasické žárovky. Světlo, které produkuje je totiž také velmi podobné žárovce. Pořizovací cena začíná někde kolem 60 Kč, ale úspora je ve srovnání s tradiční žárovkou až 80 %. Jejich značnou nevýhodou však je velmi pomalé rozsvěcování. Trvá totiž poměrně dlouho, někdy i několik minut, než zářivka začne svítit na plný výkon.

Velmi oblíbené jsou dnes LED žárovky. Jejich cena je však poměrně vysoká (400 – 900 Kč). Vydrží však svítit i desítky tisíc hodin a jejich příkon je velmi malý (8 W). Stávají se tak jasným vítězem. Pokud opravdu chcete ušetřit za osvětlení vašeho interiéru, pak rozhodně volte LED žárovky.

J. H.

foto: ikea.com/cz

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Světlovody napsal:

    Nejlepším způsobem jak šetřit je využívat denního světla dokud to jde – takže velká okna a případně tam kde nejsou světlovody. A úsporné žárovky dávat do míst kde se nerozsvěcuje jen na chvíli – takže rozhodně ne do chodby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>