Mýty o jaderné energii

Jaderná energie je jedněmi považována za spásu lidstva a možnost, jak se zbavit všech energetických problémů a jinými je oproti tomu považována za jeden z největších problémů lidstva a za největší světovou hrozbu. Ať už patříte do jakéhokoli tábora, už jste určitě slyšeli argumenty typu: jaderná energie je příliš drahá, je nebezpečná atd. Samozřejmě vaše odpověď se bude lišit podle toho, ke které straně patříte. Pojďme se však na problematiku jaderné energie podívat nezaujatě. V dnešním článku tak uvedeme na pravou míru největší mýty, které o jaderné energii panují.

ČR je nepotřebuje

Asi největší mýtus je, že by se Česká republika bez jaderných elektráren obešla. Na toto tvrzení není lehké reagovat. Jistě, teoreticky by jaderná energie šla nahradit například uhelnou. Obnovitelné zdroje totiž nikdy nepokryjí energetickou spotřebu republiky. I ty nejoptimističtější odhady počítají s tím, že obnovitelné zdroje dokáží zajistit maximálně 25 % z celkové energetické spotřeby. Ten zbytek by musel být nahrazen například uhlím. Myslím si, že to chce jen málokdo. Znamenalo by to totiž další a velmi rozsáhlou devastaci krajiny a značné zvýšení znečištění ovzduší. Energetická soběstačnost je jedním z pilířů bezpečnosti státu a tu prostě v současné době Česká republika není schopna zajistit jinak, než pomocí atomové energie.

Jak s odpadem naložit? 

Dalším častým tvrzením je, že zatím vlastně nikdo nepřišel na to, jak naložit s radioaktivním odpadem. To je pravda. Zatím nemáme lepší způsob, než radioaktivní odpad navěky skladovat. Technologie skladování jaderného odpadu je sice bezpečná, ale člověka přece jen napadne, co kdyby. Nejlepší by bylo se ho zcela zbavit. Některé státy se o to už pokouší a vyvíjejí tzv. reaktory IV. generace. Ty mají umět využít i už jednou použité jaderné palivo. Jejich odpadem je pak materiál méně nebezpečný. Než by však přestal být radioaktivní, trvalo by to stovky let.

Posledním mýtem je tvrzení, že výroba elektrické energie z jádra je příliš finančně nákladná. Není tomu tak. Právě naopak. Jedná se o jeden z nejlevnějších zdrojů elektrické energie.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>