Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Jistě není nikdo, kdo by neslyšel o možnosti získávat teplo pomocí tepelného čerpadla. O tom, co je to tepelené čerpadlo a jak funguje, nemá cenu psát. Článků na toto téma bylo již dost. My se dnes tedy zaměříme na něco jiného. Poskytneme vám totiž pár rad, jak si tepelné čerpadlo vybrat a na co si při jeho pořízení dát pozor.

Chcete-li totiž získat z tepelného čerpadla maximální výhody a co největší úspory na energiích za vytápění, pak je nutné pečlivě vybírat. Před samotnou koupí je potřeba si uvědomit, jestli chcete využívat tepelné čerpadlo typu země/voda, vzduch/voda, voda/voda a nebo vzduch/vzduch.

Prvně se vždy podívejte na topný faktor čerpadla. Topný faktor je poměr mezi teplem, které čerpadlo vyrobí a elektrickou energií, která je při provozu čerpadla spotřebována. Obecně tedy můžeme říci, že čím vyšší je toto číslo, tím méně elektřiny čerpadlo spotřebuje a je tedy efektivnější.

Nenechte se rovněž nalákat na tu nejlevnější cenovou nabídku, byť by topný faktor byl i velmi dobrý. Zjistěte si napřed, co vše je v ceně. Mohlo by se vám totiž stát, že koupíte tepelné čerpadlo za velmi nízkou cenu, které má stejný topný faktor, jako mnohem dražší přístroj, ale po sléze zjistíte, že je potřeba dokoupit další vybavení. Pozornost věnujte také chladící části čerpadla. Ta by měla být velmi kvalitní. Rozhodně nekupujte čerpadlo, které nemá dostatečně efektivní chladící část.

Dalším faktorem, který by jste měli brát v úvahu, je hlučnost čerpadla. Není totiž příjemné, zejména v noci, poslouchat hlučící zařízení, které vydává stejný hluk jako startující letadlo. Ptejte se tedy prodejce či obchodníka, jaký je provozní hluk čerpadla.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. tepelná čerpadla napsal:

    Dobrý den,
    jen bych se chtěla zeptat jak poznám kvalitní chladící část? Prozatím mi bylo doporučováno ekologické chladivo R410, prý se jedná o jeden z nevýkonnějších typů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>