Do roku 2030 sníží Evropská Unie emise až o 40%

V říjnu bylo v Evropské Unii dohodnuto, že do roku 2030 dojde ke snížení emisí o 40% a podíl obnovitelných zdrojů se zvýší na 27%. Obnovitelné zdroje tak v následujících letech budou hrát čím dál důležitější roli.

Konkrétně se dohodli na těchto krocích:

  • Ve srovnání s rokem 1990 snížit emise o 40 % do roku 2030. Zhruba polovina snížení má být dosažena systémem obchodování s emisními povolenkami.
  • Zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na minimálně 27 % do roku 2030, cíl je závazný pouze na úrovni EU a jde o průměr 27 států EU.
  • Zvýšit energetickou účinnost o 27 % do roku 2030, přičemž po roce 2030 může dojít k přehodnocení a zvýšení na 30 %. Ovšem jde pouze o indikativní cíl.
  • Do roku 2030 propojit přenosové kapacity evropské elektrorozvodné sítě tak, aby každý členský stát mohl 15 % své instalované kapacity vyvážet nebo dovážet.

zdroj: ekobonus.cz

Jedná se o takzvaný klimaticko – energetický balíček, jehož cílem je potvrdit dlouhodobé cíle v oblasti ochrany klimatu a rozvoje energeticky.

Čeští zástupci navíc do textu vyjednali i klauzuli o tom, že každý z členských států budou mít v rozhodování o svém energetickém mixu naprostou suverenitu. Díky tomu mají Evropské státy garantováno, že tyto rozhodovací pravomoci nebudou moci být přesunuty na nadnárodní (evropskou) úroveň. Zároveň Česká republika a několik dalších evropských zemí získá z fondů a z obchodování s emisními povolenkami finanční kompenzace, které nám pomohou s rozvojem energetiky.

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>