Budoucnost jaderné energetiky

O jaderné energetice se poslední roky hodně diskutuje. Má své zastánce i odpůrce a dokáže vzbudit silné emoce. Nejde totiž o nic jiného, než o obavu o lidské životy a zdraví. Ovšem ať už je váš názor na jadernou energetiku jakýkoli, budoucí svět se bez ní asi neobejde. Výzkum v této oblasti navíc stále pokračuje mílovými kroky ku předu. Jedním z nejnovějších nápadů je využití malých jaderných reaktorů. Tedy tzv. reaktorů pro domácí použití. Vlastně se nejedná o nový nápad. Již v počátcích jaderného věku se počítalo s tím, že jednou bude mít svůj vlastní jaderný reaktor každý dům. Jen nebyly technické možnosti k realizaci.

TemelínPlány jsou velké 

Dne je ve světě v provozu asi 440 jaderných reaktorů, které slouží k energetickým účelům. Z toho asi 150 jich patří do kategorie malé až střední reaktory. Další jsou buď ve stádiu plánování, anebo už jsou ve výstavbě. Představa z úvodního odstavce o reaktoru pro každý dům však i tak zatím zůstává poněkud úsměvná, i když se tomuto značně blíží. O vývoj těchto zařízení mají zájem zejména Rusko, Japonsko, Indie, Jižní Korea a USA či Argentina. Počítá se s jejich využitím spíše pro průmyslové účely než pro výrobu elektrické energie pro domácnosti. Například Argentina počítá s jejich využitím při těžbě ropy, Japonsko chce zase pomocí těchto reaktorů odsolovat mořskou vodu.

Do budoucna se počítá i s jejich širším využitím v dopravě. Například Rusko plánuje jaderným reaktorem pohánět své válečné lodě. Slibuje si od toho nejen úsporu na palivu, ale také mnohem tišší pohon, který nepůjde tak snad odhalit a hlavně odpadne problém s častou výměnnou paliva. Řada odborníků přitom předpokládá, že nakonec i dojde k naplnění vize reaktor do každého domu. Ať už si tak myslíte o jaderné energetice, co chcete, jedno je jisté. Jen tak se ji nezbavíme.

J. H.

zdroj foto: panoramio.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>