Biomasa z konopí

Konopí je v posledních několika měsících v České republice jedním z nejprohranějších témat. Je tomu totiž teprve krátce, co bylo povoleno využití konopí pro lékařské účely. Dnes tak tedy můžete sehnat marihuanu i v lékárnách. O lékařském využití této rostliny se samozřejmě vědělo dávno. Stejně tak se už před generacemi vědělo, že konopí má řadu dalších možných využití.

A opravdu využití konopí je téměř univerzální. Ještě do na začátku dvacátého století patřilo konopí k nejvýznamnějším hospodářským plodinám. Pak však došlo k jeho útlumu. Jednak se objevily nové materiály a jednak se o tuto rostlinu začali ve větší míře zajímat i lidé pochybných mravů a nedobré pověsti, jak odůvodnil zpřísnění pěstování konopí v Československu jeden tehdy vycházející deník. Po více než 70 letech, kdy konopí téměř zmizelo, nyní zažívá jeho pěstování a využití obrodu.

Jeho využití je opravdu všestranné. My se však budeme věnovat využití konopí pro energetické účely. Výhodou konopí samozřejmě, tak jako v případě i jiných rostlin, které se využívají pro energetické účely je, že se jedná o zdroj obnovitelný. V případě konopí se z rostlinky využívá zejména dřevnaté jádro, ze kterého se po vysušení vyrábějí pelety a brikety. Zbytek rostlinky samozřejmě nepřijde nazmar, ale lze ho využít například do kompostu. Pravda, tento způsob má zatím svá úskalí. Například získání dřevnaté hmoty je zatím poměrně nákladné. Je to však cesta, kterou se v budoucnu lze ubírat. Jen se musí počkat na příchod správné technologie zpracování. Pěstování konopí pro energetické účely má navíc jednu zásadní výhody oproti jiným plodinám. Konopí totiž nezhoršuje kvalitu půdy, ba naopak.

 

J. H.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>