Životnost tepelného čerpadla

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, ale nejste si svoji možnou investici zatím zcela jisti. Tepelné čerpadlo samozřejmě není levnou záležitostí, takže důkladné zhodnocení všech pro a proti je namístě. Kromě efektivity čerpadla vás při jeho koupi bude asi nejvíce zajímat jeho životnost.

Nejvíce opotřebovanou částí tepelného čerpadla je kompresor. Je tedy pravděpodobné, že právě kompresor se vám porouchá jako první. Životnost kompresorů bývá obvykle 20 až 30 let. Záleží na tom, jak kvalitní kompresor vám prodejce tepelného čerpadla dodá. V okamžiku, kdy dojde k poruše kompresoru, je na čase provést generální revizi a opravu celého tepleného čerpadla. Po výměně vadného kompresoru je pak možné zařízení dále bez problému provozovat.

Tepelné čerpadloJak o něj pečovat? 

Chceme-li však, aby tepelné čerpadlo fungovalo co nejdéle, je nutné se o něj správně starat. Protože jeho životnost, ale i životnost již zmíněného kompresoru je na správně údržbě velmi závislá. Pro bezproblémový chod je nutné, aby byl systém pravidelně vyplachován. To platí zejména, pokud máte ocelové trubky. Usazuje se v nich velké množství nečistot. Ocelové trubky navíc uvnitř velmi jemně korodují a nahromaděná rez může snížit průtok kapaliny a tak snížit efektivitu čerpadla.

Důležité je kontrolovat všechny části tepelného čerpadla, které jsou umístěné mimo budovu ve venkovním prostředí. To je nutné zejména po každé zimě. Nejen v zimě je pak potřeba udržovat v čistotě výměníky. Ty nesmí být zbytečně zaneseny. Zeminou, sněhem či listím. Jinak by to pět vedlo k poklesu účinnosti a až k možnému přehřátí čerpadla.

Pokud bude provádět tuto jednoduchou údržbu, bude vám tepelné čerpadlo sloužit několik desítek let. Samotná údržba není nikterak nároční a výhody plynoucí z pořízení tepelného čerpadla jsou jistě mnohem větší, než nepohodlí způsobené nutnou údržbou.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>