Znáte typy tepelných čerpadel a jejich největší výhody? 

Předtím než se rozhodnete k pořízení tepelného čerpadla, měli byste znát typy tepelných čerpadel, do jakých prostorů jsou vhodné, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Přečtete si tento článek a rozhodněte se, jaké je pro vaše využití ideální. 

typy tepelnych cerpadel_chlazeni patera

Každý typ tepelného čerpadla se hodí do jiného prostředí, rozlišují se jak funkčností neboli podle ohřívaného a ochlazovaného prostoru, tak i provozními a pořizovacími náklady. Obecně lze říci, že jsou tepelná čerpadla výhodná nejen ekologicky, ale také ekonomicky. Toto pravidlo však neplatí pro všechny typy budov. 

Návratnost tepelného čerpadla

Návratnost tepelného čerpadla se ve většině případů začíná projevovat během několika let. Záleží však na stavu tepelných vlastností budovy, neboli jak je nemovitost zateplená, zda nedochází k únikům tepla přes dveře, okna nebo střechu. Pokud se tedy chystáte do pořízení tepelného čerpadla, zvažte nejprve možnost zateplení budovy. Ať netopíte, jak se říká ,,Pánu bohu do oken”.  

Jaké jsou typy tepelných čerpadel? 

Tepelné čerpadlo voda – voda

U tohoto druhu tepelného čerpadla je potřeba realizovat vrty, protože využívá velký objem vody, konkrétně tedy podzemní vody. Tepelná čerpadla typu voda – voda jsou většinou velmi náročné na údržbu a s tím jsou bohužel spojené i pravidelné provozní náklady. Hodí se především pro každého, kdo má u domu rybník nebo nějaký teplý vodní tok. Jeho výhodou jsou nízké provozní náklady a vysoká úspora energie. 

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Tepelné čerpadlo vzduch – voda se skládá z vnitřní a venkovní jednotky. Venkovní část je umístěna kdekoliv na zahradě, garáži apod., kde nasává vzduch. Do této venkovní jednotky je přes expanzní ventil nastřikováno kapalné chladivo. Ve výparníku poté dochází k předání tepla, čímž se mění skupenství z kapalného na plynné. Chladivo v plynném stavu pak pokračuje do kompresoru, který je ve vnitřní jednotce. Při stlačování chladiva dochází k nárůstu tlaku a tedy i nárůstu teploty.

Tento typ tepelného čerpadla je ideální pro byty nebo domy, kde může docházet ke skokové změně spotřeby teplé vody jako je tomu tak například u nájemních bytů. Také se používá k ohřevu vody v bazénu. 

Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch 

Ideální druh tepelného čerpadla jak pro vytápění interiéru, tak i pro ohřev teplé vody. Velkou výhodou tepelného čerpadla vzduch – vzduch jsou nízké pořizovací náklady, jednoduchá a rychlá instalace a energie získaná ze vzduchu. Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch funguje na principu odebírání venkovního vzduchu do vnitřní jednotky, kde proběhne ohřev vzduchu, který je následně využíván ve vnitřní budově. 

Tepelné čerpadlo země – voda

Tento typ tepelného čerpadla se dělí na dvě uspořádání: plošné a s vrtem. Pro tepelné čerpadlo země – voda je nutné mít vhodný pozemek. Funguje získáváním tepelné energie ze země a předává jí topné vodě. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>