Vyplatí se fototermika?

Alternativní zdroje energie jsou dnes velmi častým tématem různých diskuzí. Mluví se o jejich výhodách a nevýhodách, o tom, zda jsou přínosem pro životní prostředí, nebo mu naopak škodí. My se dnes do takové jedné diskuze zapojíme. Podíváme se totiž, jestli se vyplatí jeden z alternativních způsobů ohřívání vody. Tím je fototermika.

Solární energii totiž můžeme obecně využívat dvěma způsoby. Tím prvním je výroba elektrické energie pomocí tzv. solárních panelů. Tím druhým je použití slunečního záření k ohřevu vody. Tomuto způsobu využití slunečního záření se říká fototermika.

Je tedy možné zapomenout na tradiční způsob ohřívání vody a spoléhat se pouze na solární kolektory umístěné na střeše? To určitě ne. Během zimní sezóny totiž intenzita slunečního svitu v našich podmínkách není dostačující k ohřevu vody pro obvyklou spotřebu. Během teplého období, kterým je květen až září však je solární kolektor na střeše velmi dobrým pomocníkem.

Lze tak ušetřit?

Pokud solární kolektory využijete k ohřevu vody pro domácí účely, můžete tak ušetřit i několik tisíc korun každý rok. Pořizovací cena jednoho slunečního kolektoru se přitom pohybuje od 40 do 60 tisíc korun. Návratnost tak je někde mezi 8-12 lety.

Solární kolektory jsou vlastně bezporuchová zařízení a vaše jediná starost s nimi je, že je musíte jednou za rok opatrně otřít tak, aby prach nesnižoval jejich efektivitu a životnost, tak je poté několik desítek let.

Pokud byste se rozhodli využít fototermiky k ohřívání bazénu, návratnost tak nebude  velká. V létě totiž vodu v bazénu asi ohřívat nebudete. Využijete toho tedy pouze před či na konci koupací sezóny – ale prodloužení doby možného koupání je velmi příjemná věc, nemyslíte?

Závěrem tedy můžeme říci, že investice do fototermiky se opravdu vyplatí. Nezapomeňte však, že aby byl systém co nejefektivnější, musí být dobře nainstalován. Svěřte tedy jeho instalaci odborné firmě.

 

J. H.
foto: Norbert Nagel

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>