Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu větrných elektráren

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes začala přijímat žádosti o dotace ve výzvě Obnovitelné zdroje energie – větrné elektrárny. Firmy tak mohou začít žádat o finanční podporu na výstavbu větrných elektráren. Výzvu vyhlásilo 14. června 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP TAK. API bude žádosti přijímat do 31. října 2025. Pro žadatele jsou připraveny celkem 3 miliardy korun.

Výzva se zaměřuje přímo na výstavbu větrných elektráren a tím na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR. Konečným cílem je pak přechod k nízkouhlíkovému hospodářství a celkové zlepšení ovzduší. „Věříme, že ze strany podnikatelů bude o realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka, zvlášť v době nestabilních cen energií. Firmy tak mohou přispět ke snížení energetické závislosti ČR na dovozu energií ze zahraničí a na omezených domácích fosilních palivech a posílit tak naši soběstačnost v dodávkách elektrické energie,“ říká Jan Piskáček, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.

Firmy mohou ve výzvě získat na jeden projekt až 65 % ze způsobilých výdajů zpět formou dotace. Podrobné informace o této výzvě jsou dostupné na: https://www.agentura-api.org/cs/podporovane-aktivity-optak/obnovitelne-zdroje-energie/obnovitelne-zdroje-energie-vetrne-elektrarny-vyzva-ii/.

Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Je tak pokračujícím stěžejním programem na podporu českých podnikatelů s financováním ze strukturálních fondů Evropské unie.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP TAK zde mohou konzultovat své projekty. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Zdroj: MPO
foto: engin akyurt, unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>