Nekalým obchodním praktikám v energetice odzvonilo

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo opatření, která by měla nekalým obchodním praktikám v energetice zamezit. Ministerstvo připravilo návrhy tří nových paragrafů, a zařadilo je do připravované novely zákona o ochraně spotřebitele. 

Cílem těchto legislativních změn je posílit práva zákazníků, zamezit nekalým obchodním praktikám a zajistit korektní fungování podnikatelů na trhu s elektřinou a zemním plynem.

led zarovka

Čeho se hlavní změny týkaji? 

Omezení maximální délky trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem na 36 měsíců. Po uplynutí této doby bude automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazník dostane možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku kdykoli do 15. dne před uplynutím sjednané doby.

Osoba, která vykonává zprostředkovatelskou činnost, bude muset být zapsána v registru u Energetického regulačního úřadu. Platí přitom u ní obdobná práva a povinnosti jako u držitelů licencí na obchod s elektřinou nebo plynem.

Zákaz sankcí plynoucích z automatického ukončení smluv. Prodejci totiž zákazníkům vnucovali dárky (např. LED žárovky) a v případě vypovězení smlouvy požadovali za tyto takzvané dárky zdarma uhrazení pod pohrůžkou sankcí.

Situaci již bylo třeba řešit

Jak vyplynulo ze statistik výsledků kontrol zaměřených na nabídku a poskytování služeb spojených s uzavíráním smluv o dodávkách energií prováděných Energetickým regulačním úřadem a Českou obchodní inspekcí. Podáno bylo 147 podnětů,  z čehož bylo 110 oprávněných. Energetický regulační úřad přitom řeší tisíce pochybení. 

3 nejčastější triky energetických šmejdů

Telefonický prodej se zmatečným a zavádějícím rozhovorem.

Lákání neinformovaných zákazníků do energetických aukcí. (Takto se obchází zákaz podomního prodeje, protože v takovém případě jde o zprostředkovatelskou činnost, která má jiná regulační pravidla.)

Drahý dárek, který však zákazník při odstoupení od smlouvy musí zaplatit.

-MM-

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>