Znáte to. Pustíte teplou vodu a místo příjemně teplé teče dlouhou dobu jen mrazivě ledová. Je to velký problém. Nejen, že musíte platit studenou vodu, kterou v tu chvíli zrovna nechcete využít, ale musíte zaplatit i náklady na ohřev vody. V reálu to tak probíhá tedy tak, že třeba i deset až třicet sekund teče sice studená voda, ale váš ohřívač celou tu dobu už ohřívá. Jak tedy tento proces zefektivnit.
Jaký je tedy ten nejefektivnější způsob ohřevu vody? Samotný ohřev je již doveden téměř k dokonalosti. Je možné využít několik způsobů. Například různé typy kotlů, sluneční kolektory, akumulační nádrže, průtokové ohřívače a jiné. Problémem však zůstává studená voda v potrubí. Existuje několik možností jak tuto situaci vyřešit. Jednou z nich je tzv. samoregulační kabel. Nejde o nic jiného, než o topný kabel, který je omotán kolem vodovodní trubky a ohřívá v ní vodu. Kabel reaguje na okolní teplotu a dle potřeby umí vodu ohřát na 40 až 60 stupňů Celsia.
Výhodou samoregulačního kabelu je zabránění plýtvání vodou. Standardně se totiž tato situace řeší tzv. cirkulační smyčkou. Ta spočívá v tom, že voda se z akumulační nádrže v pravidelných intervalech čerpá znovu k ohřívači. Je však potřeba vždy určité množství vody vypustit. Právě tomuto plýtvání samoregulační kabel zamezuje.
Menší překážkou může být instalace kabelu. Je totiž ho potřeba omotat kolem potrubí. Pokud tedy vedete vodovodní potrubí ve zdi, bude nutné sekat do zdi. Ideální čas na instalaci samoregulačního kabelu je tedy rekonstrukce domu.
J. H.