V Česku začala topná sezóna. Zatímco v minulém roce byla touto dobou energetická krize na svém vrcholu, letos se situace alespoň trochu stabilizovala. I tak bude ale přes čtyři pětiny Čechů topit stejně jako vloni, kdy na energiích šetřilo 77 % spotřebitelů. Energetická situace je totiž stále nepředvídatelná. Přehlednost situace spotřebitelům nyní navíc zkomplikuje ukončení vládního stropu cen energií. Čtyřicet procent Čechů přitom uvedlo, že o jeho plánovaném zrušení neví.
V loňské sezóně, kdy ceny energií kvůli energetické krizi dosáhly svého historického maxima, vědomě energie šetřilo téměř 77 % Čechů. Svým úsporným chováním stejné procento z nich ušetřilo do 20 % spotřeby energií oproti roku 2021. Téměř pětině respondentů se podařilo ušetřit dokonce přes 20 % energie, vychází to z průzkumu společnosti epet, mapujícího náladu a očekávání spotřebitelů v období topné sezóny. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Podobně tomu bude i letos. Přes osmdesát procent Čechů neplánuje tuto sezónu své chování měnit a topit bude stejně úsporně jako minulý rok. „Situace, která na trhu s energiemi panovala na začátku energetické krize v loňském roce, přiměla Čechy šetřit elektřinou i plynem. Jde o dlouhodobější trend, který snižuje náklady na energie u domácností a firem,“ komentuje výsledky Petr Švec, generální ředitel společnosti epet, alternativního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 18 let. Přes 15 % Čechů se plánuje uskromnit ještě více než v minulé sezóně. Jen 2 % respondentů si letos plánují oproti loňsku přitopit.
Více než polovina Čechů se bojí zrušení vládního stropu cen energií
Ačkoli vláda o zrušení vládního stropu na ceny energií diskutuje už delší dobu, čtyřicet procent Čechů dosud informaci o tom, že má ke zrušení dojít ke 31. 12. 2023, nezaznamenalo. Následku ukončení cenového stropu energií se obává více než polovina tuzemských spotřebitelů.
“Ukončení vládního stropu se dotkne především těch, kteří mají sjednanou cenu nad hranicí stropu i v roce 2024. Tito odběratelé by měli začít aktivně jednat se svými dodavateli. Většina z nich plánuje ceny s koncem stropu snížit. Zároveň ale nedoporučujeme sjednávat delší než roční nebo dvouletou fixaci, jelikož očekáváme, že se situace na trhu s energiemi následujících letech bude dále
stabilizovat a ceny budou klesat,“ říká Roman Šmíd, ředitel pro domácnosti a maloodběr ve společnosti epet. Dalším zásahem do rodinných rozpočtů bude pro mnoho odběratelů zrušení povinnosti opět platit poplatky na podporované zdroje energií (zkráceně POZE).
Očekávání Čechů k vývoji cen energií
Jak se bude energetický trh v budoucnu vyvíjet, je stále těžko předvídatelné i pro energetické experty. Přes polovinu českých odběratelů však očekává, že ceny dále porostou. V pokles cen věří jen přes pětinu Čechů. Čtvrtina pak očekává, že ceny energií v nejbližší době zůstanou stejné.
Jak velkou částku v rodinném rozpočtu představují výdaje na energie?
Průzkum rovněž ukázal, že zálohy na energie představují u více než čtyřiceti procent domácností 20 – 40 % procent rodinného rozpočtu. U téměř 7 % českých domácností si zálohy na energie žádají 40 – 60 % peněz, se kterými měsíčně hospodaří.
Plánují Češi měnit dodavatele?
Způsoby, kterými se Češi snaží s vysokými cenami energií vypořádat, zahrnují i změnu dodavatele. V tomto ohledu jsou však Češi konzervativní. Aktuálně o tom uvažuje pouze 17 % českých spotřebitelů. Jako hlavní důvod 90 % z nich uvádí nevýhodnou nabídku stávajícího dodavatele v porovnání s výhodnějšími nabídkami konkurenčních společností. I přes to, že si o svém dodavateli Češi myslí, že je drahý, často jej neplánují měnit.
-TZ-