Jaké jsou možnosti vytápění rodinného domu pevnými palivy?

Způsob vytápění rodinných domů je stále ožehavou otázkou. Domácnostem se nabízí široké množství variant topných systémů. Zvolit tu nejvýhodnější možnost však není vůbec jednoduché. Při výběru hraje důležitou roli cena, ale také ekologičnost paliva.

Náklady za vytápění

Pro spoustu lidí představují náklady za vytápění velmi výraznou položku rozpočtu, a proto pro ně hrají výraznou roli pořizovací i provozní náklady. Aby bylo dosaženo největší výhodnosti, je zapotřebí propočítat následující položky:

Kotel

Pořizovací cena kotle může být zavádějící, když mají různé úrovně výhřevnosti. Vyplatí se porovnat cenu topného systému s efektivitou vytápění (dražší kotel může topit efektivněji než ten levnější)

Palivo

Poměrně výrazně se liší nejen cena kotlů na různá paliva (například kotel na uhlí a kotel na koks), ale také samotná cena pevného paliva. Cenu ovlivňuje vývoj na světových trzích a dostupnost paliva.

Nejpoužívanější pevná paliva
 • černé uhlí
 • hnědé uhlí
 • palivové dřevo měkké
 • palivové dřevo tvrdé
 • dřevěné pelety

Náklady na teplo jsou pro většinu domácností nezanedbatelné. Ceny pevných paliv se neustále zvyšují, a proto čím dál více domácností uvažuje nad alternativními způsoby vytápění.

Topení uhlím, uhelným prachem

Kotel na uhlí a uhelný prach postupně ustupuje jiným zdrojům vytápění. Kvalitnější, ekologičtější a výhřevnější je černé uhlí. Někteří lidé preferují z důvodu nižší ceny hnědé uhlí nebo dokonce uhelný prach, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě uhlí.

Uhelný prach je tvořen zrnky o velikosti do 1 mm, o něco hrubší je uhelná drť. Nevýhodou uhelného prachu a nekvalitního hnědého uhlí je to, že znečišťuje ovzduší a výrazně škodí zdraví. Navíc uhelný prach může být lehce vznětlivý. Stát se tak snaží tlačit na všechny své obyvatele, aby se nekvalitních kotlu postupně zbavovali.

Kvalitnější ekohrášek

Ekohrášek je produkt, který se získává z vysoce výhřevného černého uhlí. Obsahuje minimum odpadních látek a kamene, díky čemuž produkuje vysokou hodnotu spalného tepla.

Ekohráškem se dá topit v kotlích na uhlí, které jsou uzpůsobené takto fragmentovanému topivu. Ekohrášek bývá drcený obvykle na částečky ve velikosti 5-25 mm. Topení ekohráškem je šetrnější k životnímu prostředí než topení uhlím a má výrazně vyšší výhřevnost.

Výhřevný a ekologický koks

Koks má ty nejlepší vlastnosti z černého uhlí. Je maximálně výhřevný, při spalování dochází k uvolňování minima škodlivin a neprodukují se žádné nebezpečné zplodiny, jako je tomu třeba u uhelného prachu.

Mnoho lidí nevyužívá koks kvůli vyšší ceně. Nákladnější je také pořizovací cena kotle, které se pro topení koksem vyrábí z oceli nebo litiny. Topení koksem je sice dražší, ale nebudete mít takovou spotřebu paliva a navíc podpoříte ekologii ve svém bydlišti.

Nepodléhejte podezřele nízké ceně

Velkým lákadlem při pořizování nového topného systému může být nízká cena. Pořizovat ten nejlevnější kotel v konečném důsledku nebývá tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

Tou nejšťastnější volbou není ani to nejlevnější palivo na trhu. Často se stává, že například palivo z Polska je v minimální kvalitě a výhřevnost je mizerná. Investice do kvalitnějších produktů se proto mnohdy vyplácí daleko více.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. Vlasta napsal:

  Dobrý den
  I tu v článku jsem narazil na topeni peletami v krbu (odkaz byl redakcí odstraněn)
  mam ale otazku
  je potreba nejaky prizpusobeny krb? Nebo mohu topit peletami vsude
  dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>