3 dobré důvody, proč si pořídit domácí solární elektrárnu

Pokud si pohráváte s myšlenkou pořídit si domácí fotovoltaickou elektrárnu, přečtěte si několik zajímavostí o solárních panelech. Nejpalčivější otázkou však zůstává: Vyplatí se mít na střeše solární panely? A kdy se vám investice vrátí?

solarni panely na strese

Při rozhodování o pořízení domácí solární elektrárny je důležité si uvědomit, proč ji vlastně chcete. Pro někoho představuje především úsporu energií a nezávislost na externích dodavatelích. Jiní chtějí být v prvé řadě ohleduplní k životnímu prostředí. Fotovoltaické panely z křemíkových článků, které umějí přetvořit sluneční paprsky v lidem prospěšnou energii, můžete na střechách českých domů vidět stále častěji. A důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik.

1. Ušetříte

Chcete hlavně ušetřit za elektřinu a být méně závislí na dodavatelích energie? Buďte si jisti, že se solární energií to zvládnete. Cena elektřiny rok od roku roste, v dlouhodobém horizontu tak výrazně ušetříte. Fotovoltaická elektrárna se však neobejde bez instalace, která není zadarmo. Dříve byly solární panely opravdu drahou záležitostí, s postupem modernizace procesů to však už neplatí. Od roku 1979 jejich cena neustále klesá. Návratnost investice je přitom poměrně rychlá. Aby se vám vaše peníze vrátily co nejrychleji, je nutné, abyste domácí elektrárnu dokázali využít co nejvíce. Platí tedy, že čím víc využití pro ni máte, tím více ušetříte.

Tip: Přemýšlíte, kde sehnat potřebné finance? Pro majitele rodinných domů je určen program Nová zelená úsporám. Dotace na fotovoltaickou elektrárnu může činit až 50 % z vaší celkové investice, maximálně však 155 000 Kč. V některých krajích může příspěvek dosáhnout výše až 170 000 Kč. Celkově bude v rámci programu rozděleno 27 miliard korun a letošní ročník je poslední šancí, kdy můžete dotaci čerpat.

2. Jste zelení

Dalším velkým plus, které stojí za to, zapsat na vrub domácím solárním elektrárnám, je, že kromě energetické soběstačnosti jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Solární panely jsou poháněny pouze slunečními paprsky. A jak je známo, slunce je nevyčerpatelným zdrojem energie, jedná se tak o trvale udržitelné řešení ohledně zásobování energií.

Ani obloha nebývá bez mráčku

Stejně jako každý systém i domácí elektrárna má svá ale. I když lze sluneční panely nainstalovat teoreticky na jakoukoliv střechu (či garáž), potíže může způsobit její zastínění. Například pokud vám stojí v cestě sousedův strom. I jen částečné zastínění jednoho panelu snižuje výkon celého řetězce. Česká republika se nachází v mírném podnebném pásu, pro který jsou charakteristické časté výkyvy počasí. Není překvapením, že solární panely fungují nejlépe, když na ně svítí přímé slunce, tudíž množství vyrobené energie kolísá v závislosti na počasí. Je proto třeba myslet i na doplňkový zdroj energie.

3. Až na věky věků?

Podle výrobců se životnost solárních panelů pohybuje v řádech několika desítek let. Jelikož jejich instalace není nijak náročná a nevyžaduje přílišný zásah do stavby ani statiky samotného domu, poruchovost panelů je nízká. Výrobní procesy se navíc neustále zlepšují. Kromě pravidelných servisních prohlídek tak nevyžadují speciální údržbu. Chcete zjistit, zda se vám vyplatí fotovoltaika v místě vašeho bydliště? Podívejte se na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde najdete i údaje o tom, kolik hodin v průměru ročně v České republice svítí slunce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>