Jak ušetřit v domácnosti na energiích?

Hledáte způsoby, jak ušetřit za energie, ale představa dalších výdajů je pro vás nepřijatelná? Jde to i jinak. Přestavba domácnosti není nutná. Sestavili jsme pro vás několik tipů, jak je možné v domácnosti ušetřit.

Elektřina

Pokud elektrické spotřebiče zrovna nepotřebujete, vypínejte se je ze zásuvky. Spotřebiče v pohotovostním režimu sice nespotřebovávají spoustu energie. Když se ale jednotlivé položky u jednotlivých spotřebičů sečtou, mohou vás vyjít na několik tisíc korun. Vhodné je tedy nepoužívané spotřebiče vypnout ze zásuvky. A pozor, nezapomínejte ani na nabíječky mobilů či napájecí kabely notebooků.

Topení 

Blíží se topná sezóna a určitě jste i vy zaznamenali, že náklady na vytápění tvoří podstatnou část výdajů. Máte-li možnost regulovat topení prostřednictvím pokojového termostatu, čiňte tak. Pokud tuto možnost nemáte, nezbývá než teplotu regulovat manuálně a zohledňovat aktuální teplotu v prostoru. Snažte se zbytečně nepřetápět. Trávíte-li většinu dne mimo domov, je zbytečné topit, bohatě postačí udržovat teplotu na 17 stupních Celsia. Topit není příliš potřeba v ložnici (doporučovaná teplota je 17-19 stupňů Celsia) či na chodbě. S teplotou to nepřehánějte ani v dětském pokoji, příliš velké teplo dětem ničí jejich imunitu a při pobytu v chladnějších prostorech (školky, školy) se pak snadněji nachladí.

Radiátory

Mějte na paměti, že během topné sezóny je třeba dbát na to, že radiátory musí mít okolo sebe dostatek prostoru, aby se teplo mohlo šířit. V jejich blízkosti by se neměly nacházet záclony, závěsy či nějaký nábytek. Aby fungovaly efektivně, je potřeba, aby nebyly zaprášené či znečištěné.

 

Větrání 

Vedle správného topení je velice důležité i větrání. Dlouhé větrání skrz ventilaci vede k ochlazení stěn a prostor tak lze hůře vytopit. Oproti tomu krátké, ale intenzivní větrání zajistí dostatečnou výměnu vzduchu a přitom nedojde k ochlazení stěn.

Osvětlení 

Stejně důsledně jako budete vypínat spotřebiče ze zásuvek, byste měli i zhasínat. Kdykoliv odcházíte z místnosti, zhasněte. Tyto návyky by si měli osvojit všichni členové domácnosti.

Praní 

Perte při nižších teplotách. Největší podíl elektrické energie totiž připadá na ohřev vody. U běžných oděvů přitom stačí a často se ani nedoporučuje teplota vyšší než je 40 stupňů Celsia. Utěrkám, ložnímu prádlu a ručníkům by při dnešních pracích prášcích měla postačit teplota 60 stupňů Celsia.

Vaření

Energii lze šetřit i v kuchyni během vaření. Samozřejmostí by mělo být používání pokličky. Pokud byste přeci jen mohli nějakou částku investovat, zvažte pořízení tlakového hrnce. U dnešní technologie již nehrozí jeho výbuch a úspory jsou značné. Například hovězí maso zvládnete podusit do měkka během 30 minut, na čočku vám vystačí jen deset minut a kuřecí maso připravíte za pouhou čtvrt hodinky.

Koupání

Milujete koupání ve vaně? Pak pro vás nemáme příliš dobrou zprávu. Při koupání totiž dochází přibližně ke čtyřnásobně vyšší spotřebě vody než je tomu u sprchování. Proto častěji využívejte sprchování.

Šetřit energii lze tedy i bez počátečních investic. Stačí je začít smýšlet ekonomičtěji. Zkusíte to i Vy?

Sandra Špačková
foto: freedigitalphotos.net

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>